Dušené zelí - z čerstvého hlávkového zelí
Pečené maso nebo bůček s houskovým knedlíkem a zelím je naše tradiční národní jídlo, které by měl umět uvařit každý. Není na tom nic složitého. Podle našeho receptu na vaření zelí se vám tato část určitě povede.
Recept na vařené - dušené zelí:
|
Zelí zbavíme oschlých listů a vykrojíme tuhý košťál. Hlávku zelí nakrájíme na drobno a nasypeme do kastrolu. Zelí zalijeme vodou jen tak, aby bylo ponořené, přidáme do prstů drceného kmínu a dáme dusit bez přikrývky. Pokud nemáme drcený kmín, natlučeme si trochu kmínu v hmoždíři... bude krásně voňavý.
Cibuli nakrájíme na kostičky a podusíme na dobrém, nejlépe domácím sádle do sklovata. Pokud máte doma voňavý domácí špek nebo slaninu, doporučuji nakrájet na drobné kostičky a posmažit s cibulkou. Na konci tohoto kroku přidáte k cibulce lžíci hladké mouky a ještě trochu posmažíte.
Oškrábeme větší bramboru a nastrouháme ji na drobných slzách.
Kontrolujeme vaření zelí aby se nerozvařilo. Pokud je zelí na skus měkké, voda částečně vyvařená, přidáme do zelí sůl, pepř, 2 lžíce octu, 2 lžičky cukru a vmícháme cibulku a nastrouhanou bramboru na zahuštění.
Zelí dále vaříme a mícháme aby se nepřichytilo ke dnu. Pokud se nám zdá zelí řídké, můžeme lehce zaprášit moukou nebo přidat další nastrouhanou bramboru. Začal bych bramborou.
Při dovařování zelí dolaďujeme chuť octem, cukrem a solí. Chuť zelí se vám stále nepozdává? Zkuste přidat polévkové koření Maggi nebo lžičku práškového hovězího vývaru Maggi.
Správně uvařené zelí nesmí být husté jako kyt ani řídké jako omáčka, zkrátka něco mezi.
Fotky z vaření zelí
Přidat komentář
Přehled komentářů