Přepuštěné máslo

Podle tohoto receptu připravíte přepuštěné máslo, které je trvanlivější než čerstvé a má větší odolnost proti připálení při přípravě smažených pokrmů.

Postup přípravy přepuštěného másla.

Máslo vložíme do kastrůlku a rozpouštíme jej. Pokud máte indukční vařič, nastavte teplotu plotýnky na 80 - 100 °C.

 

Rozpouštění másla k přepuštění

Rozpouštění másla k přepuštění

Rozpuštěné máslo začne pěnit a vytváří bubliny. Přepouštění másla je vlastně zbavování másla vody a syrovátky. Přepouštění másla provádíme pozvolna, máslo se nesmí pálit, ani se z másla nesmí kouřit.
 

Přepuštění másla

Při přepouštění máslo bublá a vytváří pěnu

Přepouštěné máslo občas promícháme lžící, teplotu udržujeme kolem 100 °C. Během přepouštění másla někdo sbírá vznikající pěnu, ale není to potřeba, pokud si pohlídáme poslední krok, při kterém se začnou na hladině místo husté bílé pěny vytvářet bubliny a pěna na přepuštěném másle začne klesat ke dnu a vytvoří rezavou sedlinu. V tomto okamžiku je přepuštěné máslo hotové.

 
Přepuštěné máslo před scezením

Hotové přepuštěné máslo

Jak se přepuštěné máslo projasní a získá zlatavou barvu je hotové a můžeme jej slít, aby jsme se zbavili sedliny. V případě, že si dáte při slévání pozor, není potřeba používat sítko. Pokud se máslo dále zahřívá vzniká Ghí, které je ještě zlatavější.

Přepuštěné máslo se používá na přípravu polévek, smažení, omaštění knedlíků, do bramborové kaše, do buchet nebo na pomazání malých koláčků.

 
Přepuštěné máslo

Přepuštěné máslo

 

Fotky z přepouštění másla

 

 

Napište svoji zkušenost při vaření tohoto pokrmu.

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.