Husa pečená přes noc
Pečená husa je v našich krajích spojená se svátkem svatého Martina, tak že se jí často říká Svatomartinská husa. Přes noc pomalu pečená husa má skvělou chuť v kombinaci s bílým nebo červeným zelím a houskovým knedlíkem.
Svatomartinská husa
Husu očistíme od zbytků peří, omyjeme a osušíme. Konečky husích křídel odstraníme a necháme na polévku, protože na nich stejně není žádné maso a jen by se zbytečně na závěr připalovaly. Rovněž odřežeme volné kůže, které použijeme do husí polévky.
Husa připravená k pečení
Husu napícháme injekční stříkačkou slanou vodou (1 dcl vody+ 2 lžičky soli), posypeme ji vevnitř i na povrchu kmínem, solí a trochu i majoránkou, velmi lehce opepříme.
Častou otázkou při pečení husy je, jaké použít množství soli. Osobně doporučuji celkem 15 g soli na kg husy.
Vnitřek husy ještě potřeme rozmělněným česnekem ( 4 stroužky ) a vložíme rozkrojené jablko, nejlépe kyselší.
Husu položíme na hlubší plech na záda a vložíme do konvektomatu. Husu v prvním kroku nepodléváme.
Pokud koupíte husu i s vnitřnostmi (husí játra, srdce, žaludek, krk), použijeme je na přípravu husí polévky spolu s husími konci křídel a odřezky kůží. Vše vložíme do menšího hrnce, přidáme lžičku soli, bobkový list, tři kuličky nového koření a pár kuliček pepře. Hrnec vložíme do konvektomatu spolu s husou a vaříme společně po dobu 1. kroku na 72°C, následně přidáme kořenovou a naťovou zeleninu a klasicky na plotně dovaříme a dochutíme.
Konvektomat na pomalé pečení husy přes noc nastavíme následovně:
1. krok - 12 hod. na 72 °C a 35 % vlhkosti, odkryté
2. krok - cca 1,5 hod. dopečeme na 140 °C, bez vlhkosti + otevřená klapka na odvětrávání přebytečné páry, občas poléváme výpekem.
U dobře upečené husy musí jít maso dobře od kosti.
Tímto postupem se husa a v prvním kroku v konvektomatu, třeba přes noc, předvaří a nasledně dopeče, tak že není v konečném výsledku vysušená.
Pečenou husu podáváme s houskovým knedlíkem a zadělávaným nebo pepřeným zelím.
Přidat komentář
Přehled komentářů